Walt Disney Animation Studios
Dobrze, to zacznijmy już od tego Disneya. Uwaga jednak, bo choć wiele filmów opatrzonych jest metką Disneya, nie wszystko wychodzi z jednego studia. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego sequele są niekiedy zupełnie pozbawione czaru pierwszych filmów? Są z innego studia niż oryginał (a konkretnie DisneyToon Studios, któremu zawdzięczamy także nowe Dzwoneczki). Walt Disney Animation Studios to zdecydowanie to najbardziej prestiżowe, i to ono odpowiada m.in. za księżniczki. Listę wszystkich ich filmów pełnometrażowych znajdziecie tu. Ach, i są jeszcze krótkometrażówki.
Pixar
Kolejna potęga, należąca do Disneya. Pixar to filmy realizowane jedynie w CGI (komputerowo), znane i doceniane ze względu na fabułę, muzykę i detale. Czy wiecie, że od kiedy w 2001 roku po raz pierwszy rozdano Oscary w kategorii Najlepszy Film Animowany, Pixar zdobył połowę statuetek (siedem z czternastu, tak dla jasności)? Nie wiem jak Wam, ale mi Pixar kojarzy się przede wszystkim z historiami naprawdę niezwykłymi. Zakochany robot sprzątający, gotujący szczur czy cywilizacja potworów spod łóżka to zdecydowanie dosyć oryginalne pomysły. Nie należy zapominać o arcyuroczych krótkich metrażach. Co jeszcze zrobił Pixar? A to.
DreamWorks Animation
Może Disney tworzy księżniczki, od których mam kompleksy, ale Dreamworks za to potrafi stworzyć chłopaka |
Sony Pictures Animation
Powiem Wam szczerze: gdyby nie dwa filmy, w ogóle nie zaprzątałabym sobie uwagi tym studiem. Po pierwsze Na fali. Nie mama pojęcia, czy to jest dobry film, ale mam do niego straszny sentyment, bo oglądałam go z tatą tak wiele razy. Drugim jest Hotel Transylvania. Spodobał mi się pomysł, postacie, historia miłosna i humor. Wśród przeciętniaków Sony, opowieść o Mavis naprawdę się wyróżnia. Jeśli chcecie poznać pozostałe filmy, odsyłam Was tu.
BlueSky
Należące do 20th Century Fox BlueSky jest odpowiedzalne za jakże popularną historię o Epoce Lodowcowej. Założycielami studia jest ekipa, która wcześniej pracowała dla Disneya nad filmem Tron. Zanim zaczęli na poważnie zajmować się filmami animowanymi, tworzyli efekty specjalne do reklam i filmów. Tutaj również króluje animacja komputerowa. Bardzo znaną animacją, oprócz Epoki, jest Rio, a o innych tworach BlueSky przeczytacie tutaj.
Laika
Mam wrażenie, że mottem Laiki jest Nie liczy się ilość, a jakość. Studio to wypuściło jak dotąd jedynie trzy animacje, choć istnieje już 10 lat. Za to jakie filmy! Koralina, Paranorman oraz Pudłaki to charakterystyczna estetyka i dopracowana w każdym detalu animacja poklatkowa. Nawet jeśli komuś fabuła się nie spodobała musi docenić precyzję i niesamowite efekty. W przyszłym roku Laika wypuści czwarte dzieło Kubo and the Two Strings, na które już niecierpliwie czekam.
Ghibli
Aby pomylić to studio z Disneyem, ktoś musiałby być już naprawdę wielkim ignorantem. Powstałe w latach 80 japońskie studio jest znane przede wszystkim z zapierających dech w piersiach długometrażowych anime. Choć zostało założone przez trzy osoby - Hayao Miyazakiego, Isao Takahatę oraz Toshio Suzukiego, to ten pierwszy pan jest odpowiedzalny za takie cuda, jak Spirited Away: W krainie bogów, Ruchomy zamek Hauru, Księżniczka Mononoke czy Mój sąsiad Totoro. Pełna filmografia Ghibli tutaj.
PS: Już niedługo post o podobnej tematyce, jednak bardziej cieszący oko ;)
Nie trzeba nie być fanem Disneya, ale ignorantem, żeby wszystkim dobrym animacjom dawać metkę tego studia. Osobiście krew mnie od tego zalewa. Post bardzo ciekawy. Chciałabyś kiedyś napisać coś więcej o Hotelu Transylwanii? Kocham tą bajkę bardzo bardzo i jestem ciekawa twojej opinii c;
OdpowiedzUsuń