Miasta i mityczne pary, czyli Anatomia

Czasami może się wydawać, że Anatomia to trochę pójście na łatwiznę. Po prostu parę linków i kilka zdań komentarza. Ja jednak po prostu uwielbiam je pisać, ponieważ czasami udaje mi się znaleźć tyle ciekawych rzeczy w Internecie i chcę podać je dalej, podzielić się nimi ponieważ są tego warte. Są też one, choć troszkę dziwnie to pewnie zabrzmi, rodzajem pracy nad sobą, bo choć wiem, że online spędzam sporo czasu, to przynajmniej Anatomia motywuje do tego, aby szukać stron i filmików ciekawych, różnorodnych, wartych poświęconego im czasu. Albo po prostu dobra wymówka by znów włączyć komputer. Jestem beznadziejna. Zapraszam jednak do lektury i mam nadzieję, że choć część z rzeczy przedstawionych poniżej Was zaciekawi.

1. Jedno z trudniejszych słów do przetłumaczenia
Paruminutowa animacja od TED-Ed przygląda się jednemu z trudniejszych do przetłumaczenia słów. Używamy go na codzień, nawet nie zastanawiając się jak wiele różnych znaczeń może mieć w innych językach i trochę zaskakuje, przynajmniej mnie. Na przykładzie tego jednego, niby prostego słówka pokazuje również bogactwo i zachwycającą różnorodność języków. A o jakie słowo chodzi? Przekonajcie się sami!

2. Shanghai Forever
Jedno z największych miast świata, więc fakt, że jest pełne kontrastów i ludzi tak bardzo różnych chyba nie zaskakuje. Kocham tego typu filmiki. Które przypominają mi jak wielki, piękny i różnorodny jest świat, ile niespodzianek i zachwytów czeka gdzieś tam na nas, ile fascynujących osób do poznania, niezwykłych miejsc do zobaczenia. Czasami się o tym zapomina, będąc zbyt zajętym szkołą czy codziennymi obowiązkami. I moim zdaniem dobrze jest sobie znowu przypomnieć, że świat to wiele więcej niż jutrzejszy sprawdzian z biologii.

3. MBTI magicznie
Czy wiecie co to jest MBTI? To 16 typów osobowości i chociaż takich testów psychologicznych można znaleźć co nie miara, ja ślepo wierzę, że te cztery literki coś jednak o mnie mówią. Nie wszystko, ale pokazują parę charakterystycznych zachowań i cech. Ostatnio znalazłam na tumblr taki post, w którym autor pisze, co mu się kojarzy z każdym z typów. I nie wiem co napisać więcej. Jest to piękne i dlatego chciałam się tym podzielić

4. 17 cytatów o nauce języka
Nauka języków to wspaniała sprawa i chociaż czasami wkuwając zasady gramatyczne lub listy słówek do sprawdzianu łatwo jest o tym zapomnieć i się zniechęcić, to jednak zdolność porozumiewania się z osobami innych narodowości, podróże, poznawanie różnych kultur są chyba warte zachodu. A jeśli nadal brakuje motywacji, tych siedemnaście cytatów może pomoże zebrać się i z chęcią uczyć nowych słów.

5. Seria artów przedstawiających pary z greckiej mitologii
Mohtz, czyli autorka tej właśnie serii, która ilustruje zresztą dzisiejszy wpis, postanowiła ukazać mniej lub bardziej znane mity, pokazujące różne pary. Styl artystki naprawdę mi się podoba, jak i oczywiście tematyka artów. Przez fakt, że nie wszystkie postacie występują w tych najbardziej znanych historiach, mogłam sobie również co nie co poczytać o trochę mniej popularnych, acz równie ciekawych mitach.

6. Nowy Jork
Kolejny filmik na vimeo dotyczący pięknego miasta. Przepraszam, ale ostatnio nałogowo je oglądam, ponieważ są naprawdę niesamowite. Ten został zrealizowany w mieście, które nigdy nie zasypia. Czerń i biel oraz klimatyczna muzyka sprawiają... No cóż, że ma się ochotę rzucić wszystko, wsiąść w samolot i samemu chodzić wśród tych wysokich budynków, odkrywać kolejne zakamarki metropolii i obserwować to czające się w każdym rogu, na każdej ulicy życie i jego różne przejawy. Ach, gdyby tylko to było takie proste.

7. Learning to hate you as a self defense mechanism -Flatsound
To właśnie ten niekrótki tytuł zwrócił moją uwagę na piosenkę. Łatwo się chyba domyślić, że nie jest ona najweselsza, ale dlatego też myślę, że pasuje do listopada, który właśnie ja (i chyba wiele innych osób) odbiera jako raczej taki melancholijny, smutny miesiąc. Tempo i głos wykonawcy zdają się idealnie pasować do tych bardzo długich, chłodnych i wieczorów, gdy słońce zachodzi już popołudniem.

8. Opowieść o Tokoyo
Czy wiecie, że stolica Japonii nazywała się kiedyś Edo? Legenda głosi, że nazwa została zmieniona na cześć wojowniczej Tokoyo, córki samuraja. Historia dziewczyny, która znalazłam naprawdę mi się podoba, ponieważ główna bohaterka jest naprawdę oddaną, waleczną i odważną osobą. Przeczytawszy opowieść, stwierdziłam, że naprawdę super byłoby zobaczyć film nią inspirowany. A wy co sądzicie?

9. Gdyby postacie literackie miały telefony
Zastanawialiście się kiedyś co było gdyby Cathy i Heathcliff wysyłali sobie smsy? Albo Hamlet miał własn smartfon? Jakkolwiek brzmi odpowiedź, zapraszam do przeczytania. Mallory Ortberg wpadła na świetny pomysł i postanowiła stworzyć takie wiadomości, jakie wysyłaliby może bohaterowie znanych i kochanych klasyków, gdyby żyli w naszych czasach. Klasyka wiecznie żywa!

10. Warszawskie księgarnie
Ten wpis Zwierza ma już dwa miesiące, ale przeczytałam go dopiero niedawno. Chociaż jestem Krakusem i w całym swoim życiu w stolicy byłam może trzy razy, post sprawił, że na pewno co będę miała robić przy następnej wizycie. 10 urokliwych niezależnych księgarni brzmi jak dobry plan dnia. A zdjęcia bynajmniej nie zniechęcają, tym bardziej, że uważam, że nic tak nie mówi o mieście jak jego księgarnie.

3 komentarze:

  1. O jejku, w parach jest Achilles z Patroklosem, moje otp mitologiczne! ;o Kocham ich. Jest o nich nawet oddzielna książka(reteling), którą kocham całym serduszkiem. Pigmalion i Galatea też są wspaniali. Propos księgarni w Warszawie, na końcu ulicy Chmielnej (odbiega od Nowego światu) jest księgarnia Braci cośtam (moja pamieć </3) i jest naprawdę cudowna. Upolowałam tam rzadkie wydanie Piotrusia Pana. Moja ukochana księgarnia to chyba Księgarnia Bolesława Prusa na Krakowskim Przedmieściu i jest zaraz koło mojej szkoły! Polecam też antykwariat grochowski, ale to już nie tylko przez książki :D tam jest wszystko

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba w życiu bym nie wpadła, że to słowo to ''you''! A te cytaty są naprawdę motywujące (zwłaszcza jak większość potrafi się przetłumaczyć samemu bez posiłkowania tłumaczem :P).

    OdpowiedzUsuń
  3. O nie, ale jesteś niedobra, dodawanie postów z tyloma fajnymi rzeczami w nd, powinno być zabronione! Dobrze, że mam taką silną wolę (xd wcale nie) i przeczytałam tylko posta, a w linki wejdęjutro. No dobra, może obczaję teraz te pary...

    OdpowiedzUsuń